Sčítání lidu – nástroj diktatury

Blíží se sčítání lidu. Nedávno byla představena propagační videa, která mají lidi přesvědčit, že sčítání je věcí potřebnou. Avšak ne, není tomu tak.

Sčítání lidu
Sčítání lidu

Běžte do nejbližšího elektra a zeptejte se tam, podle čeho objednávají na sklad pračky a televize. Zajděte za vaším místním trafikantem a zeptejte se, podle čeho a kolik objednává cigaret, novin a tak dále.

Následně se jich zeptejte, jak jim v tom pomůže sčítání lidu, které se provádí jednou za deset let. Zřejmě vám řeknou, že je jim to k ničemu. Potřebná konkrétní data si zjistí sami, za své peníze. Nepotřebují k tomu vaše daně.

Komu je co do toho, kolik máte televizí, praček či soukromých letadel? Komu je co do toho, jaká je vaše náboženská víra, je-li vůbec nějaká?

Nikomu nic.

Eurodotace a dotace

Sečíst se prý musíme kvůli dotacím od EU. Aby prý EU věděla, na co a kam přerozdělit naše peníze.

Je tedy jasné, že sčítání lidu (domů a bytů) je relikt z dob diktatur a totalit, kdy státní plánovací komise či absolutní vládci ve větší či menší míře rozhodovali o rovnoměrném přerozdělení odejmutého bohatství, totiž bídy. Sčítání lidu není nástroj svobodného státu, kde žijí svobodní občané, kteří se svobodně rozhodují co, kde a jak nakupují, jak uspokojují své potřeby, jak jednají.

Pokud EU skutečně natolik nutně potřebuje sčítání lidu, je zcela jasné, že EU není svobodná organizace. Nežijeme ve svobodné federaci.

Pokud sčítání lidu potřebují podnikatelé, jak se nám v jednom spotu snaží namluvit viceprezident svazu průmyslu a dopravy, ať si oni podnikatelé reprezentativní průzkum zaplatí ze svého. Pokud podnikatelé skutečně potřebují tato data, je sčítání lidu jen dotací pro ony podnikatele, dotací, kterou opět zaplatíme my všichni ostatní.

Čtěte také:  Cena za vánoce - už zase

Daň ze soukromí

Je vůbec nehorázné, že se sčítání lidu pořádá, ale ještě horší je to, že za neúčast je penalizace ve výši až 10 tisíc korun.

Jinak řečeno, za zachování vašeho soukromí, za to, že odmítáte dotace podnikatelům a centrálně-řídící tendence EU, za to, že odmítáte do nebe volající státní neefektivnost, kdy mnohá data stát již má, jen je není schopen sám u sebe posbírat, dostanete pokutu až deset tisíc korun.

Sčítání lidu je daní ze soukromí. Stejně jako daň z příjmu snižuje naše příjmy, daň ze soukromí snižuje naše soukromí – buď se necháš sečíst a prozradíš na sebe i barvu svých trenýrek (kalhotek), nebo zaplatíš. Jde o regulérní výpalné.

Jde o akt morálně hnusný a odsouzeníhodný. Nejde o nic jiného, než o relikt autoritářského státu, který si zaslouží nejvyšší opovržení. Jde o hnus, který je třeba odmítnout.

Principiálně vlastně platíme daně (necháme si sebrat peníze) na to, aby se uskutečňovaly akce, za jejichž odmítnutí nás stát chce ještě jednou násilně pokutovat. To je absurdní!

Chudáci sociologové!

Setkal jsem se s argumentem, že sociologové ony data přeci potřebují, proto se musíme sečíst.

Promiňte, ale mne je skutečně jedno, co sociologové potřebují či ne. Sociologové jsou lidé jako každý jiný, nejsou privilegovanou skupinou. Nemají o nic větší právo na mé peníze odvedené na daních, než kdokoliv jiný, než třeba podnikatelé.

Je mi jedno, co sociologové potřebují. Pokud potřebují sčítání lidu, ať ho zorganizují, ať si ho zaplatí. Když za vyplnění formuláře nabídnou třeba 500 Kč či tisícovku (ze svého), věřím, že získají naprosto jasný reprezentativní vzorek obyvatelstva – většina lidí by jim formulář vyplnila.

Daň z hlavy

Sčítání lidu je ve svém peněžním vyjádření (pokutě za nevyplnění) de facto nejen daní ze soukromí, ale i daní z hlavy. Tou daní, která v roce 1990 přivedla k pádu M. Thatcherovou.

Čtěte také:  Vlastnictví je základem svobody, pane Orte

Spousta věcí, kterými je sčítání lidu hájeno, má mnohem levnější a jednodušší řešení – deregulace a trh. Školek bude dost, když deregulujeme školky a zrušíme státní roli v tomto odvětví. Stejně tak lze vyřešit problém s (ne)dostatkem nemocnic a dalších.

Sčítání je tak nástroj pro státní plánovací komise či pro absolutistické monarchy, kteří rozhodují o přerozdělení bohatství, kdy každý má stejné nic. Občan svobodného státu sčítání lidu nepotřebuje. Můj trafikant nepotřebuje vědět, kolik lidí žije v jeho ulici, natož zemi, aby nakoupil zásoby. Můj zaměstnavatel stejná data de facto také nepotřebuje, aby investoval – a když už ano, za tato data zaplatí svými penězi, nikoliv vašimi.

Nyní je tedy otázka, v jaké zemi žijeme. Jestli v relativně svobodné, nevím, proč sčítáme. Jestli však v nějaké formě diktatury, zcela chápu důležitost, jakou stát sčítání přičítá. Potřebuje přesně sečíst nepřesná čísla, aby nám daroval chudobu.

Já chci žít ve svobodné zemi. V jaké zemi chcete žít vy?

Další články o sčítání lidu

Osudová domýšlivost sčítání lidu – Sčítání lidu je klasickou ukázkou osudové domýšlivosti. Prý Sčítání potřebujeme, aby stát stavěl byty, dával důchody, provozoval školky. Ale má toto stát vůbec dělat? Jaké jsou toho důsledky?

Zákonodárci, máte kuráž…? – Jste jen banda zbabělců, která se bojí, že kdyby nechala lidi rozhodovat o sobě samotných, zjistili by, že vás vlastně nikdo nepotřebuje. Abyste udržovali iluzi, že já si o svém důchodu nejsem schopen rozhodnout sám, pomalu tvrdíte, že bez svatého Sčítání bychom všichni umřeli v den odchodu do penze.

Pošli článek dál:

Comments:

295 komentářů

 1. Sčítání jsem před deseti lety vyřešil velmi jednoduše – v rozhodné době jsem s rodinou ode-
  jel na tří týdny do Thajska a bylo vymalováno.
  Nikdo mě dodatečně nesháněl, ani neřešil. Nyní
  žiji na Slovensku a údajne neúčást na sčítání
  není spopojována se žádnou sankcí, je prý do-
  provolná. Sčítání se nepodkrobím.

 2. Neskutečný, co si ten stát dovolí a to zcela oficiálně, ještě pod pohrůžkou pokuty. Proboha, to se zbláznili. Nebo je to diktatura? Ani nevim, co si o tom myslet, protože je to něco nepochopitelnýho, neuvěřitelnýho a to volím , jen slušná slova. Dát jen tak své osobní údaje, to , abych se ihned pak přestěhovala, změnila si jméno a co s rodným číslem…………. Co je jim do mého vzdělání apod……………..

 3. V zásadě lze souhlasit s oběma stranami, které se v komentářích přou. Formulář bych vyplnil bez řečí za předpokladu, že budu žít ve státě, kde jsou lidé obecně spokojeni, stát nědělá z občanů dojné krávy a otroky, zatímco on sám zpronevěřuje miliony a miliardy z našich daní a nejedná s námi „na rovinu“. / Pro pisatelku z USA „Evu“ – oháníte se, že tam je to naprosto normální a že dokonce hrozí pokuta 5.000$ ?? Milá paní, kdo tady také říká, že USA jsou úplně OK?? / No, já osobně váhám zda-li vyplnit. / Pro přemýšlivé – zajímavé texty:

  http://www.cez-okno.net/clanok/svet-v-kolizi-3-byla-soucasna-ekonomicka-krize-vyvolana-umele /
  http://louze.blog.cz/0809/elitari-z-bilderberg-group-ovladaji-svet

 4. Ahoj všichni, souhlasím s tebou Lukáši. Někdy jsem na ten systém ve společnosti pěkně naštvaná, proto navrhuji se o to moc nezajímat, nesledovat zprávy a podobné věci a snažit se užívat si života a mít z něho radost, i když nemáme moc peněz do kapsy.
  Ale ono to tak bylo i dříve, ona je vlastně společnost taková už od začátku všech věků, znáte dynastii Tudorovců, nevím, jak moc se to podobá tomu seriálu, kde hraje ten herec z Mission Impossible, ale věřím, že ten Jindřich osmý popravoval lidi někdy za blbosti, dělal strašné věci a kvůli němu zemřelo mnoho lidí úplně zbytečně, ale dokud se jeho jeho šlechta měla dobře, tak ani necekla. Všichni lidé na tomto světě jsou plní chyb a to je důvod, proč tato společnost nikdy nebude úplně v pořádku. Lidi, kteří mají to štěstí a dostanou se tam nahoru prostě poté zjistí, jak je to skvělý tam být a mít tu kontrolu a už se toho nechtějí pustit. Chtějí vlastnit tuto společnost, kontrolovat a mít nad ni moc. Právě proto existuje prezident, královna a právě proto existuje podnikání a peníze. Protože se ví, že to vynáší, taťka pořád na podnikatelé nadává, protože si pod nimi představuje ODS a hází je do jednoho pytle, prý všichni zbohatli podvody. Nesnáším, že někdy jsem mu tak podobná, protože mám tendenci se o tom taky hádat, nad zbytečnostmi, které jen tak nemůžeš ovlivnit. Lepší je nemyslet na ně.

  Kontrola nad lidmi je jedna z věcí, proč existuje sčítání, jo, může být sčítání i ke prospěchu, ale nejvíc je to hlavně pro ekonomiku a aby podnikatelé věděli, co kde a kdy prodávat. Samozřejmě, že potřebují důvody, aby to sčítání mohlo být a tak to svádějí na obvyklé věci, ale i na takové věci, že kdyby hořelo v bytovém domě, tak se aspoň bude vědět, kdo tam může být. Ale já fakt nevím. Fakt si myslíte, že v té rychlosti, co se šíří požár má někdo pořádně čas zjišťovat, kdo tam je. Nebo dnes mi někdo volal a chtěl abych jim pověděla zase nějaké informace, protože jsem u O2, řekněte, jestli vám to je příjemné, když Vás někdo takhle otravuje a chce informace. Mě teda ne.

  Jenom dříve se lidé více zajímaly, aby přežili, protože existovali hladomory a války a mnohem dříve se umíralo, dnes jsme popravdě trošku více zpohodlnily a stále slyším, jak si někdo stěžuje na platy a že naopak je vše tak drahý. Jsem v Tescu na brigádě, víte, jak často lidé nakupují plno potravin se slevou nebo téměř před záruční lhůtou, že se divíš, jestli to sní za tu krátkou záruční dobu, protože prostě musí šetřit.

  Jinak viděla jsem zeitgeistmovie taky, díky jednomu pánovi z jazykového kurzu a souhlasím s tím, o čem se tam mluví.

  Ale nakonec je zbytečné se rozčilovat a hádat a nadávat na tuto společnost, protože lidi a jejich povaha se asi stejně jen tak nezmění. Slyšela jsem, že v budoucnu se bude bojovat a válčit kvůli vodě. Věřím, že i toho by byli lidé schopní. Voda je opravdu pro nás důležitá.

 5. Zdenka<— Velice pěkný a obsáhlý komentář. / Mimochodem, také nesleduji zprávy a také mě neustále někdo otravuje od operátora. 😉 A ještě něco – nechodím ani volit. Zde je to trefně vyjádřeno: "Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali." Zprávy mají za úkol nás držet v napětí a strachu. Samozřejmě si všimněte, že vždy tam dají nějakou pozitivní/citlivou zprávu, např. že v té a té obci se u těch a těch narodila roztomilá štěňátka, nebo že má někdo nějaké postižení od narození – tato zprávička má za úkol, aby si lidé řekli, že na tom nejsou zas tak špatně. / Volby mají za úkol (pro většinu obyvatelstva) lidi na pár let udržet v naivním doufání, že se tedy budou dít pozitivní kroky směrem k obyvatelstvu. Všimněte si, že opak je pravdou a lidé volí a volí jak zběsilí. / Nechci strašit, ale v ostatních státech už lidé vyházejí do ulic. Češi se nechají zkoušet co vydrží až do poslední chvíle. Navíc jako bonus jsme škaredí jeden na druhého… čehož opět využívají ostatní…. Pro začátek doporučuji každému povinně shlédnout seriál Krajní meze, vysílaný koncem 90. let.

 6. Aha, podnikatelé chtějí mít moc nad společností. 😀 Jak může slečna Zdeňka přirovnávat podnikatele ke prezidentovi a ke královně, neboli k představitelům státu? Stát jde proti podnikatelům a vždycky to tak bude. Podnikatelé jsou samostatná jednotka, pokud jsou šikovní, kteří si nahrabou a nikomu tím neubližují. A úředníci můžou dupat nožičkama, protože existujou tací, kteří dokážou legálně obejít zákon a státu dát ze svých zisků minimum.
  Lidi umí nadávat na podnikatele, to ano, ale řekněte mi proč? Co jim dělají? Dávají jim práci! No a hlavně, že nadávají. Jak typické.

 7. Třeba je to tzv. sčítání opravdu užitečné – já jim fandím. Nicméně ode mě žádné soukromé informace nedostanou.

 8. Martin: jednotným základem myslím jednotný výzkum, ze kterého data plynou. jedině tak, je možné tato data srovnávat a hromadně s nimi pracovat, aby z toho vyšly kvalitní výsledky. Bydliště matky v době narození je důležité pro monitorování trendů v bydlení – jak se lidé v rámci státu přesouvají. Ohledně ceny – v našem státě je sčítání ta nejefektivnější metoda z pohledu kvalita x cena. Omlouvám se za špatné vyjádření o anonymizaci, mělo to být, že sčítací formuláře jsou zpracovávány do statistik anonymizované, takže z dat sčítání není možné vyvodit o kterého konkrétního člověka se jedná. A bohužel s Vámi nesouhlasím – rozhodně není možné, aby sčítací komisaři provádělo takovýto úkon.

  Gorfy: ano, budeme to vysvětlovat, ale ne s obušky nebo vazbou, to jste si asi spletl dobu. Budeme to vysvětlovat, protože Sčítání opravu slouží jako potřebný podklad k rozhodování k mnoha věcem, které jsou v zájmu občanů.

  3,14ranha: ano, významné firmy realizují výzkumy, které musí podle něčeho „vážit“ = zajistit aby výsledky dotazníkových výzkumů odpovídaly realitě v dané zemi/oblasti. A vážení probíhá právě přes statistiky populace = výsledky sčítání.

 9. Dobry den

  Mozna, ze jsem trochu paranoidni, ale cenim si svych osobnich udaju. Precetl jsem si nektere body ze zakona č. 296/2009 Sb., o scitani lidu, domu a bytu v roce 2011, a nenasel jsem tam zadnou cast, ktera by vymezovala v jakem jazyce se formular musi vyplnit. Protoze se obavam pokuty, napadlo me vyplnit formular v jinem jazyce treba finsky, mnou uvedene udaje budou pravdive. Mam dotaz: je mozne toto postihnou pokutou?

 10. Scitanilidu2011 promine ale jak můžete vypustit takovou zhovadilost že bydliště matky v době narození je důležité pro monitorování trendů v bydlení?Jaké trendy když tu nefunguje trh s byty?Moje matka je mrtvá 30 let co z toho hodláte dedukovat?Zcela jistě nebudu se sčítáním kamarád.Problém celého sčítání a jiných radovánek je v tom že vláda a úřady vycházejí z ideálního stavu který v česku nikdy nebyl a ještě dlouho nebude.Proto tyto akce nemohou fungovat.

 11. Scitanilidu2011 ještě jednou jistě promine ale vaše odkazy na oficiální stránky kam jsem právě koukal a tam uváděné argumenty jsou opět zcestné.Kdyby se sčítalo každý rok tak nic platno o dopravní obslužnosti nerozhoduje sčítání jak by bylo záhodno ale finanční zdroje obcí i reginů,protipovodnová opatření dle sčítacích archů příroda ignoruje,hasiči mohou zasahovat opět pouze podle finančních zdrojů,o vakcínách škoda hovořit atd.Pouze vyspělá ekonomika by mohla sčítání k něčemu využít ale obávám se že tam to nebude zase tolik zapotřebí.

 12. Pro pana Záviše-Nejsem žádná ovce,jestliže vy ano,sčítněte se sám.Nebudu už dělat víc blbce státu,radši zaplatim pokutu.Jen jsem zvědav jak na mě přijdou když se tedy o mě jako neví co?Je to jen nástroj buzerace lidí,zneužitelný státním aparátem,developerskými firmami,exekutory,nashle.

 13. Jen malé zamýšlení bez napadání diskutujících a bez vulgarismů. Pokus o vydírání státu lékaři. Z diskuzí zúčastněných vyplynulo, že stát neví kolik přesně je lékařů. Z jiného údaje na internetu jsem zjistil, že v roce 1999 bylo u nás cca 10.000 lékařů a v roce 2009 jich bylo cca 18.000. Tato potřebnost asi vyplynula ze sčítání v roce 2001 a ještě až poté co nám ubyla třetina lidí po rozdělení republiky.

 14. 1. Je-li stat schopen vytvorit zakon o scitani s donucovaci dolozkou, proc by nemel byt schopen vytvorit zakon, kterym si udaje jednorazove opatri od matriky, stavebnich uradu etc.?

  2. Zadny scitaci komisar bez povoleni k domovni prohlidce vydanem soudcem nevkroci do meho obydli.

  3. Na formulari je napsano, ze udaje nebudou pouzity kjinym, nez k statistickym ucelum. Je-li tomu tak, nebude mozne formulare pouzit jako dukaz v pripadnych pokutovych rizenich.
  Naopak, bude-li mozne formulare pouzit, tak mame veskere duvody scitani bojkotovat a statu neverit.

  4. Na zaklade nalezu US o ockovani jsem konvertoval do „Cirkve neockovanych“. Bratri a sestry, nasledujte me. 🙂

 15. Myslím si, že je to návrat k diktatuře a vůbec nechápu, k čemu to je. Ba naopak, velmi mě to uráží.
  1. Obecní úředníci si řeší jen svoje zájmy – obci to vůbec nepomůže a jejich logiku to nezmění a neovlivní. Obecní problémy jsou známé i bez sčítání.
  2. Na vyřešení regionálních problémů stejně nemá kraj peníze. Zda to pomůže rozpadajícím se cestám – možná, kdyby se to nekonalo a ty peníze se rozdělily na jejich údržbu.
  3. K čemu je státu údaj, zda jsem svobodný či ženatý – nechápu. To je čistě má osobní záležitost, když dle toho platím řádně daně.
  4. To platí i o mém zaměstnavateli a cestách do práce. Jednoduchý dopravní průzkum zjistí více, neboť cest z bodu A do bodu B existuje u mne více jak 10. Jak toto vyhodnotí statistika?

  Je to jen buzerace lidí. Takže souhlasím s Duxem – nepustit komisaře do domu či bytu a pokud jsou údaje tajné, tak je nikdo k pokutě nemůže použít.

 16. Scitanilidu2011:
  „Bydliště matky v době narození je důležité pro monitorování trendů v bydlení — jak se lidé v rámci státu přesouvají.“ Z toho, ze moje matka bydlela pred 40 lety v meste X, zatimco ja ted bydlim v meste Y, zadny trend nevyvodite, k tomu byste museli jeste vedet, ke kolika stehovanim mezitim doslo a kdy (a pokud mozno i proc).

  „v našem státě je sčítání ta nejefektivnější metoda z pohledu kvalita x cena.“ Je mi lito, ale ohledne scitani uz zaznelo (i z oficialnich zdroju) tolik nepravd, ze vam to proste bez odkazu na nejaky podrobny rozbor moznych variant a jejich cen opravdu neverim.

  „A bohužel s Vámi nesouhlasím — rozhodně není možné, aby sčítací komisaři provádělo takovýto úkon.“ Pri vhodne zvolene koncepci scitacich formularu a metode jejich sberu to samozrejme mozne je.

  „Sčítání opravdu slouží jako potřebný podklad k rozhodování k mnoha věcem, které jsou v zájmu občanů.“ Spis o vecech, o nichz voleni politici }v lepsim pripade} ci nevoleni urednici (v horsim pripade) tvrdi, ze jsou v zajmu obcanu, ne? Jsem na svete uz dost dlouho na to, abych pri ohaneni se „zajmem obcanu“ byl ostrazity, protoze vysledky takto zduvodnovanych kroku jsou casto tristni.

 17. převzato od SYSMAN z http://www.abclinuxu.cz/blog/mavater/2011/1/scitani-lidu-a-bezpecnost/diskuse

  Dopis statistickému úřadu:

  Dobrý den, rozhodl jsem se, že ne nezúčastním vámi organizované státní buzerace zvané „sčítání lidu“. Vzhledem k tomu, že za odmítnutí vyplnění dotazníku je možno uložit pokutu do výše 10 000Kč Vás tímto žádám o poskytnutí čísla bankovního účtu, na který mohu složit zmíněnou pokutu již v předstihu nyní. V této souvislosti (pochopitelně až po zaplacení) očekávám skartaci svého sčítacího formuláře a vymazání ze „seznamu“ neboť si nepřeji být obtěžován sčítacím komisařem. Děkuji

  S pozdravem

  Odpověď: ——– Původní zpráva ——– Předmět: Re: žádost o informaci Datum: Mon, 31 Jan 2011 09:02:08 +0100 Od: Barbora Serbusová barbora.serbusova@czso.cz Komu: …….. Kopie: Ondrej Kubala ondrej.kubala@scitani.cz

  Dobrý den,

  účast na sčítání je ze zákona povinná (viz zákon č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011, který je dostupný z http://scitani.cz/sldb2011/redakce.nsf/i/legislativa). Sankce budou uplatněny v případech, kdy občan odmítne sdělit stanovené údajů v zákonem stanovené lhůtě (více viz § 26 zákona č. 296/2009 Sb.). Standardní postup je, že samotnému uložení sankce bude předcházet ze strany sčítacího komisaře upozornění povinné osoby na splnění její zákonné povinnosti, výzva k odstranění závadného stavu a poučení o možných následcích. Pokud i přes upozornění komisaře osoba údaje odmítne poskytnout, komisař předá potřebné údaje o této osobě oblastnímu pracovišti ČSÚ. Seznam těchto osob bude následně předán příslušným obecním úřadům. Porušení povinností projednávají v prvním stupni obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze městské části hlavního města Prahy. Výnosy z pokut jsou příjmem rozpočtu těchto obcí a městských částí hlavního města Prahy. Při určení druhu sankce či výměry pokuty se přihlédne k závažnosti porušení povinnosti, zejména ke způsobu jejího porušení a jeho následkům a k okolnostem, za nichž byla povinnost porušena. Proto není možné v tuto chvíli pokutu udělit a zároveň se vyhnout návštěvě sčítacího komisaře.

  Pouze Vás upozorním, že i přesto, že odmítněte údaje poskytnout a bude Vám udělena pokuta, povinnost účasti na sčítání Vám neodpadá. V této situaci budete sečten na základě omezených údajů z Informačního systému evidence obyvatel (spravuje Ministerstvo vnitra ČR).

  Avšak cílem našeho úřadu není obyvatele postihovat, ale získat cenné a potřebné údaje, které nelze zjistit žádným jiným způsobem (např. údaje o národnosti, náboženském vyznání, již zmíněném vzdělání, dále postavení v zaměstnání, o dojížďce, složení domácností apod., a to v návaznosti na data o bytovém fondu). Sčítání je jediným celoplošným zdrojem těchto informací. Spojení údajů o domácnostech s údaji o domech a bytech umožňuje zpracování informací nejen o složení a základních charakteristikách domácností, ale i o úrovni jejich bydlení ve vztahu ke konkrétnímu území. Zjištěné údaje slouží pro správná rozhodování, ať již v oblasti zkvalitňování péče o občany a jejich potřeby ze strany místní a regionální samosprávy a státní správy, či spravedlivého rozdělování veřejných statků a efektivnějšího využití veřejných prostředků. Více k praktickému využití výsledků ze sčítání naleznete v přiloženém dokumentu.

  Jak je uvedeno i v zákoně o sčítání, osobní údaje získané sčítáním jsou opravdu využity pouze ke statistickým účelům a nebudou (a ani nemohou) být předmětem vymáhání případné pokuty. Základním principem statistiky je shromažďování individuálních informací, které se zpracovávají a publikují jako hromadné jevy. Dle § 22 zákona č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů, budou sčítací formuláře po ukončení zpracování výsledků sčítání zařazeny do skartačního řízení. Sčítací formuláře převedené do elektronické podoby při zpracování a elektronické formuláře vyplněné povinnými osobami budou anonymizovány (tzn. dojde k odstranění identifikátorů RČ, jména a příjmení, data narození, které bude nahrazeno vypočteným dokončeným věkem osoby a rokem narození).

  Pouze pro doplnění uvedu, že ochrana osobních údajů je důležitým prvkem celého sčítání a je přímou součástí zákona o sčítání. Všechny údaje zjištěné při sčítání podléhají velmi přísné ochraně, která je zajištěna ve všech fázích sběru sčítacích formulářů, jejich zpracování i publikace výsledků. Mezi hlavní zásady ochrany osobních údajů patří například povinnost mlčenlivosti pro všechny, které se v souvislosti s prováděním sčítání a zpracováním jeho výsledků seznámí s individuálními údaji. Veškeré práce na sčítání probíhají za mimořádně přísného bezpečnostního režimu, zahrnujícího všechny fáze sčítání, ochranu sčítacích tiskopisů, pracovišť aj. Osobní údaje získané sčítáním jsou využity výhradně ke statistickým účelům.

  Věřím, že jsem Vám přiblížila problematiku sčítání a jeho důležitosti pro celou společnost.

  V případě dalších dotazů či nejasností mne neváhejte kontaktovat.

  S pozdravem,

  Mgr. Barbora Serbusová

  ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD

  Oddělení informačních služeb a podpory uživatelů

  tel. +420 274 05 7777 http://www.scitani.cz

  názor od nobody:
  Stejně většina z vás co remcáte o omezování svobody a blabla já nevim o čem, stejně jak ovce půjdete a ty blbý formuláře vyplníte….
  a vy co je nevyplníte (původně jsem to měl v úmyslu taky), vy asi budete mít chvíli dobrý pocit, ale nikomu a ničemu tim neprospějete – je to jen bezvýznamný postoj, který nikam nevede… možná tak akorát k další buzeraci v podobě vymáhaní pokuty.

 18. Ne. Je nutne poukazat na to, ZE STAT MUSI AKCEPTOVAT NASE SOUKROMI!

  Vyvoj spolecnosti jde naprosto neakceptovatelnym smerem. Sbiraji se data do databazi, tyto se propojuji, vyhodnocuji, posilaji, treba do Ameriky!! Scanuji se SPZ-ky, vyhodnocuje se Tvuj pohyb. Mezicasem se jaksi zapomelo, ze clovek ma pravo na svuj obraz: vsude mame kamery. Automaty na pokuty. Nase maily, i ty naprosto soukrome, se archivuji 30 let. Ja treba uz davno nevim, komu jsem psal pred 10-ti lety. Stat to vi… Zavadi se ruzne Opencardy s RFID-cipem. Stat Te pod pokutou nuti vpravovat Tvym detem injekce plne svinstva. Diskutovalo se o povinnem ockovani proti zmyslene chripce… A dalo by se pokracovat…

  NE!!! DOST!!! My jsme dustojne lidske bytosti, zadny hmyz, zvirata, ovcane… Je nutne zredukovat stat do naprosteho minima.

  I tady je Egypt!!!

 19. Jo, jenže narozdíl od Egypta se TADY nikdo nevzbouří, tady jsou samý ovce, který maj ještě vpravenou komunistickou ideologii do mozku a který si myslí, že stát, respektive ti, co stojí v čele tohohle státu, jsou ti nej, kteří všechno ví nejlíp a kteří se starají o naše blaho.

 20. Nikdo Vás nenutí dodržovat zákony této země. Nedivte se ale, pokud zákony nedodržíte, že vám mohou hrozit sankce. Sankce za porušení zákona není násilí, ale odpovídající reakce, kdyby každý mohl porušovat zákon bez hrozby trestu, nebylo by práva potřeba.
  Pokud by zde byla diktatura, pak bysme neněli možnost svobodně vyjádřit svůj názor, svobodně cestovat, volit své zástupce do veřejných orgánů, svobodně se rozhodnout ve které zemi žít.

 21. Stav nesvobody nevylucuje možnost svobodně vyjádřit svůj názor, svobodně cestovat, volit své zástupce do veřejných orgánů, svobodně se rozhodnout ve které zemi žít.

  Otazkou je, jak hluboko ma stat zasahovat do beznych zalezitosti v zivote svych obcanu. Chceme skutecne, aby stat reguloval banalni veci? A kdyz ne, proc s tim nic neudelame? Dobry zacatek je treba odmitnuti scitani…

 22. No, já jsem hlavně nepochopila, proč nás potřebují sčítat, když ví kolik nás je – máme matriky, vydávají se rodné listy, úmrtní listy, oddací listy apod., takže evidence tady je… navíc každý musí mít zdravotní pojištění, takže stačí sečíst klienty zdravotních pojišťoven a je to… ostatní údaje lze poskytnout anonymně a hlavně dobrovolně… Takhle bude stejně spousta údajů zkreslená, protože lidi budou lhát (vyplňovat nepravdivé údaje – kdo nechce na sebe prozradit nic osobního, vyplní třeba i nesmysly)

 23. Sčítání lidu

  Vím, že se postoje a hlavně předsudky dají měnit velmi těžce, ale zajímalo by mě, co by mi, takový odpůrce poskytnout komukoliv jakoukoliv informaci, nakoupil za potraviny, kdybych mu dal na nákup 2.000,-Kč a neřekl mu co si přeji, nenechal bych mu nahlídnout ani do ledničky ani do spižírny.
  Pokud by byl chytrý, podíval by se do odpadkového koše (evidence, které má stát k dispozici) a podle prázdných obalů by se asi do některých potravin trefil. Pokud bych mu zakázal i analyzovat obsah odpadkového koše, neměl by žádnou šanci trefit se do mých potřeb. Pokud ano, šlo by o náhodu. Zřejmě by nakoupil ty potraviny, které by si koupil on sám, kdyby nakupoval za stejný obnos pro sebe. Pak by mě přesvědčoval, tak jak nás mnohdy přesvědčují politici, že jím vybrané potraviny jsou ty nejlepší, že on sám tomu rozumí nejlépe co je pro mě dobré a zdravé.
  Ptám se “ cítil by jsem se pak svobodnější, s vědomím že jsem mu nesdělil mou soukromou věc co mám v ledničce, odpadkovém koši či ve spižírně? Nebo naopak méně svobodnější, protože mi prošustroval mé peníze úplně jinak než jsem si přál.“
  Proto si myslím, že když neposkytnu informace do dotazníku při sčítání lidu, budoucí politikové a to i na té nejnižší úrovni jako jsou starostové obcí, si budou moci investovat peníze ze státního rozpočtu kam chtějí. Stavět byty, školky, školy, kácet parky, stavět parkoviště, nemocnice, průmyslové zóny, obchodní domy a další lobisty vnucené objekty, které nejsou v daných lokalitách potřebné. Když pak upozorníme, že peníze jsou neúčelně investované, nebudou mít problém nás různou argumentací přesvědčit o potřebách toho či onoho projektu, protože my žádné protiargumenty v rukou mít nebudeme.
  Velice mě překvapuje kolik lidí v ČR má k sčítání lidu tak negativní postoj. Trpí tito lidé paranoiou nebo si vysvětlují svobodu tak, že je nikdo nesmí nutit dodržovat jakékoliv pravidlo? Takováto filozofie podle mě není ani anarchií, ale chorobný egocentrismus, nevzdělanost, nevychovanost a pořádný balvan frustrace. Tito lidé zřejmě svůj pesimismus a podezřívání praktikují i v osobním životě. Je mi upřímně líto lidí kolem nich. Asi to s nimi nemají lehké.

 24. .. A stát se nás snad v těchto dotaznících ptá co tedy konkrétně chceme za ty naše jemu svěřené peníze koupit/zařídit?? (mimochodem, kdybych s Vámi žil desítky let, tak jako stát s námi, pravděpodobně už bych věděl co Vám mám do té ledničky koupit bez toho, aby jste mě to musel říkat) 😉

 25. Novodobé OTROCTVÍ

  Poštovní doručovatelky podepsaly dohodu o provedení práce (sčítání lidu) pod pohrůžkou vyhození z normálního zaměstnání.

  Na kladensku mají poštovní doručovatelky v průměru 600-700 domácností, které mají navštívit až 3x. K tomu si musejí připravit všechny formuláře, lidem pomoct s vyplněním. To vše za 12-14 tisíc hrubého (v ideálním případě, může být sníženo až na 60%. Ve smlouvě je uvedeno 95Kč/h a zadavatel už dopředu ví, jak dlouho jim to bude trvat).

  Dále musejí každý den od 20:00 předat formuláře dalším zaměstnanců pošty. První den (7.3.2011) končilo předávání formulářů 8.3.2011 v 0:30.

  Do své „normální „práce chodí poštovní doručovatelky v 5 ráno.

  Všude se mluví o tom, že sčítání lidu zasahuje do soukromí obyvatel, ale o tomto novodobém OTROCTVÍ nepíše nikdo.

  Česká pošta zneužívá skutečnosti, že velká část zaměstnanců jsou ženy samoživiltelky, jež si nedovolí žádný odpor. Po sečtení hodin strávených na sčítání lidu a porovnáním s finančním ohodnocením se dostanete hluboko pod minimální mzdu.

  Se sčítáním lidu sice nesouhlasím, ale udělám vše, abych to pošťačkám ulehčil.

 26. Přátelé, komentář č. 226 je názornou ukázkou myšlení vynervovaných socialistů z ČSÚ. Už jim dochází, že díky internetu bude tu jejich buzeraci bojkotovat mnohem více lidí než minule a zbytek tam načmárá klikyháky a hausnumera. A strašně je štve, že s tím nemohou nic dělat – maximálně vyhrožovat pokutou, kterou však neudělují oni, ale obec, jenomže oni nemají jak prokázat že někdo formulář nevyplnil (pokud se k tomu dotyčný nepřizná), protože údaje ze sčítání není možné použít v přestupkovém řízení. Proto jsou tak zoufalí, jak předvedl pan Libor.

  Ale co jim pořád ještě nedošlo je, že spousta lidí nestojí o to, aby jim stát plánoval a řídil život, bral jim peníze a určoval co s nimi udělá. Všimněte si nesmyslného „Liborova“ příkladu s nákupem. Klasické uvažování kolektivisty (= socialisty).
  Milý Libore, proč bych vám já jako odpůrce sčítání měl za vaše peníze nakupovat potraviny? Nakupte si je sám! Stejně tak já nestojím o to, abyste rozhodoval o mých penězích. Kam ten váš kolektivismus vede je vidět na současném Eurosvazu. Zadlužili jste další generace na stovky let dopředu, ale stále toho přerozdělování nemáte dost.
  Kdo si váží svobody a svých peněz, ten nenechá ouřady čmuchat ve svém soukromí a majetku.

 27. Dobrý den,
  3DOM: prosím, podívejte se na dotazník, vyplnění finsky byste to nijak „neznehodnotil“. Zároveň pokud to vyplníte podle pracdy, stát se bude moci rozhodovat i podle Vašich charakteristik = rozhodnutí budou více odpovídat Vašemu životu.

  Mytch: tato otázka zjišťuje bydliště matky v době narození osoby, která formulář vyplňuje. Je to důležité pro demografické studie (například přesuny z vesnic do měst, stěhování, apod.). Samozřejmě na rozhodovací procesy má vliv více faktorů.

  Tomáš: doporučujeme se podívat na http://www.scitani.cz na důvody proč se sčítat. Tam je vše přehledně uvedeno.

  Individualista: Ať chceme či nikoliv, stát zasahuje do našich životů. Toto nezměníte. To, jakou mírou do nich zasahuje, je otázka politiky. Ale aby ty zásahy, ať již velké nebo malé, byly k užitku a odpovídaly potřebám občanů, musí o nich stát něco vědět. Pokud o nich bude mít zkreslené nebo nedostačující informace, nebude se moci rozhodovat správně.

 28. Naše dětství znásilnili komunisté,naši dospělost si necháváme znásilňovat současnou vládnopucí garniturou,která se vydává za pravicovou.Tímto se dopouští do nebe volající urážky všech zodpovědných,pravicově smýšlejících lidí.
  Nadzvedává mě ze židle postoj dikutérů typu pána pod č.226 a jiných.Uráží mě tvrzení, jaký jsem nezodpovědný hlupák a ignorant jelikož nejsem ochoten,ani pod pohrůžkou represe,poskytnout data někomu,o kom je nad slunce jasné,že je neskutečně mizerný, zkorumpovaný,prolhaný hospodář,který s mými daty naloží různě,jenom ne k mému užitku.
  To,že „datová úložište“ tento hospodář neumí efektivně využít ukazuje na zoufalou destrukci zálkadních stavebních pilířů společnosti.

  Dovedeno ad absurdum:Stát vydá zákon o tom,že nesmí občanům rozbít huby.Vydá proto zákon,že občan je pod pohrůžkou popravy povinen se o rozbití huby přihlásit.

 29. Jen k duchodu,myslím že matrika je státní instituce takže pokud státní uředník neví kolik lidí je v republice potažmo jakého stáří je to blb,a je tu bordel ale ostatně to ví 90% populace

 30. Vyplnovani formularu a dotazniku je bezne sehnatelna prace (casto ve forme brigady). Pak by se CSU v pripade nuceni k vyplneni mohl dostat do sporu s Ustavou CR.
  Listina zakladnich prav a svobod:
  Článek 9
  (1) Nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám.
  (2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na:
  a) práce ukládané podle zákona osobám ve výkonu trestu odnětí svobody nebo osobám vykonávajícím jiný trest nahrazující trest odnětí svobody,
  b) vojenskou službu nebo jinou službu stanovenou zákonem namísto povinné vojenské služby,
  c) službu vyžadovanou na základě zákona v případě živelních pohrom, nehod, nebo jiného nebezpečí, které ohrožuje životy, zdraví nebo značné majetkové hodnoty,
  d) jednání uložené zákonem pro ochranu života, zdraví nebo práv druhých.

 31. Je to hrozná píčovina vadí mi to.Co je komu do toho,co doma mám a co ne.Samozřejmě,že budu psát lži.

 32. Jsem starej pardál!Dříve mne šikanoval komunista dnes kapitalista.Prosím mladý lidičky,aby si chránili své soukromí a svobodu!Veškeré údaje,které zveřejníte budou stejně zneužity proti Vám samotným.Možná,že nastal čas vyházet ty prodejný parchanty z oken!

 33. reakce na čl. 226.Pan Libor zřejmě psal projevy všem vůdcům,kterým blaho ostatních bylo nade vše.Ano máte pravdu,tu Vaši!Ovečky opět poslechnou,vždy´t kdo by měl na pokutu,když nemají pomale ani co do huby!A co příště pane Libor uzákoníme-svět patří Vám!!

 34. Definitivní postup pro odpůrce sčítání:

  „Jak se bude moci bránit občan, jenž vhodí požadovanou obálku do poš.chránky a ta nedojde adresátovi?“
  „Odpověď Stanislava Drápala z ČSÚ:
  Dobrý den,
  pokud vyplněný sčítací formulář odešlete poštou, je jeho čárový kód zaznamenán do databáze jako doručený. Pokud po ukončení sběru fomulářů bude záznam o tom, že jste formulář převzal, ale žádný nebyl vrácen ČSÚ, budete patrně dotázán, zda jste nezapomněl formulář odeslat. Pokud prohlásíte, že jste formulář odeslal poštou, bude se vycházet z Vašeho prohlášení a zásilka bude hledána jako nedoručená podle pravidel České pošty.“

  Tak jim držme palce při hledání ztracených zásilek, hádám že jich bude dost 🙂
  A kdo by je chtěl trošku poškádlit, může obálku skutečně odeslat – a v ní tento nebo jiný článek proti sčítání. Obálky totiž nejsou nijak označeny, takže nět problema 🙂

  P.S.
  Připojuji studii o korupci v ČSÚ.To jen kdyby se tu zase někdo sčítačů zastával.
  http://respektinstitut.cz/wp-content/uploads/Podkladova_studie_CSU.pdf

 35. Většina diskutujících opravdu, ale opravdu inteligencí neoplývá….

 36. Byli bychom neskonale šťastni,pokud by nás pitt.bull obšťastnil něco málem svých zajisté vysoceinteligentních vývodů a fundovaných anylýz,abychom my,duchem chudí,pochopili.

 37. Toho se asi nedočkáme,na ČSÚ jsou už s nervama tak v kýblu,že se zmůžou jen na podobné výkřiky do tmy,

 38. Oni, tím myslím vládnoucí nenažranou garnituru, potřebují prostě a jednoduše vědět, kolik toho lidi ještě mají a o kolik si tím pádem můžou utáhnout opasky. Je čas s takovými prasožrouty skoncovat, bohužel se nevyhneme zřejmě násilnému způsobu. Pokud chcete odstrčit prase od koryta, musíte vždy použít sílu.

 39. Vždyť je to daleko jednodušší. Kdo se nám vydává za stát? SSilná skupina nenasytných kariéristů. Stát není hmatatelný, ale aby existoval vytvořil si silnou skupinu podobných kariéristů a ti se zaměstnávají sami sebou, aby důležitě vypadali. Poslechněte si na FB nebo You Tube jejich výroky ze soukromí. Udělali tito kariéristé někdy něco pro mne, pro vás? Ne! Ale my podléháme falešné iluzi, že je demokraticky volíme. Potřebuji já nebo moji sousedé posrance (pardon – poslance), nebo snad senilátory (pardon senátory). Ne! Ovšem STÁT ANO. Jinak by totiž nebyl STÁT. Tak si vytvořil řadu institucí ve které se za peníze poplatníků živí zbytečnostmi slušná řada kariéristických byrokratů. A jak jim to jde, když je tento STÁT (tedy oni sami sebe) chrání příslušně vhodnými zákony! A což teprve v Bruselu – tam jich je jak na….. A každý z nich musí vykazovat iniciativní činnost. A lidé jim (prý) ještě za to tleskají, protože STÁT se postará o jejich nepostradatelnost (viz zákony pana Parkinsona). A když jde do tuhého? Vždyť nám to už předvedli! Oni nejsou MY, oni nepomohou, oni jsou síla – nesahejte na ni – tak budou stávkovat, aby si svoje prebendy za samopráci, hrazenou z našich daní uhájili. A STÁT je podpoří – on je totiž potřebuje – tedy na to NIC. Jinak by nebyl stát. Ahoj . A nereptejte tady! Vzpomeňte na to při každých volbách – VY VOLIČOVÉ ! !

 40. … přesně tak, akorát se obávám, že to bude možná ještě více než 80%… 🙁

  Asi se dám také do politiky, když se většina lidí nechá tak snadno naivně zmanipulovat a nejsou schopni se zastavit a zamyslet a následně změnit nahlížení na náš stát a spojit se… budu také pro sebe hrabat miliony, hlavně když mě to ovečky zaplatí…. 🙂 🙁

 41. Je to největší kravina jakou jsem za celý svůj život byla nucena vyplňovat. Tohle je nějaká demokracie?? Je mi z toho ZLE!

Comments are closed.