Sčítání lidu – nástroj diktatury

Blíží se sčítání lidu. Nedávno byla představena propagační videa, která mají lidi přesvědčit, že sčítání je věcí potřebnou. Avšak ne, není tomu tak.

Sčítání lidu
Sčítání lidu

Sdílet článek:

Běžte do nejbližšího elektra a zeptejte se tam, podle čeho objednávají na sklad pračky a televize. Zajděte za vaším místním trafikantem a zeptejte se, podle čeho a kolik objednává cigaret, novin a tak dále.

Následně se jich zeptejte, jak jim v tom pomůže sčítání lidu, které se provádí jednou za deset let. Zřejmě vám řeknou, že je jim to k ničemu. Potřebná konkrétní data si zjistí sami, za své peníze. Nepotřebují k tomu vaše daně.

Komu je co do toho, kolik máte televizí, praček či soukromých letadel? Komu je co do toho, jaká je vaše náboženská víra, je-li vůbec nějaká?

Nikomu nic.

Eurodotace a dotace

Sečíst se prý musíme kvůli dotacím od EU. Aby prý EU věděla, na co a kam přerozdělit naše peníze.

Je tedy jasné, že sčítání lidu (domů a bytů) je relikt z dob diktatur a totalit, kdy státní plánovací komise či absolutní vládci ve větší či menší míře rozhodovali o rovnoměrném přerozdělení odejmutého bohatství, totiž bídy. Sčítání lidu není nástroj svobodného státu, kde žijí svobodní občané, kteří se svobodně rozhodují co, kde a jak nakupují, jak uspokojují své potřeby, jak jednají.

Pokud EU skutečně natolik nutně potřebuje sčítání lidu, je zcela jasné, že EU není svobodná organizace. Nežijeme ve svobodné federaci.

Pokud sčítání lidu potřebují podnikatelé, jak se nám v jednom spotu snaží namluvit viceprezident svazu průmyslu a dopravy, ať si oni podnikatelé reprezentativní průzkum zaplatí ze svého. Pokud podnikatelé skutečně potřebují tato data, je sčítání lidu jen dotací pro ony podnikatele, dotací, kterou opět zaplatíme my všichni ostatní.

Čtěte také:  Vesmírný výzkum: důkaz státní neefektivity

Daň ze soukromí

Je vůbec nehorázné, že se sčítání lidu pořádá, ale ještě horší je to, že za neúčast je penalizace ve výši až 10 tisíc korun.

Jinak řečeno, za zachování vašeho soukromí, za to, že odmítáte dotace podnikatelům a centrálně-řídící tendence EU, za to, že odmítáte do nebe volající státní neefektivnost, kdy mnohá data stát již má, jen je není schopen sám u sebe posbírat, dostanete pokutu až deset tisíc korun.

Sčítání lidu je daní ze soukromí. Stejně jako daň z příjmu snižuje naše příjmy, daň ze soukromí snižuje naše soukromí – buď se necháš sečíst a prozradíš na sebe i barvu svých trenýrek (kalhotek), nebo zaplatíš. Jde o regulérní výpalné.

Jde o akt morálně hnusný a odsouzeníhodný. Nejde o nic jiného, než o relikt autoritářského státu, který si zaslouží nejvyšší opovržení. Jde o hnus, který je třeba odmítnout.

Principiálně vlastně platíme daně (necháme si sebrat peníze) na to, aby se uskutečňovaly akce, za jejichž odmítnutí nás stát chce ještě jednou násilně pokutovat. To je absurdní!

Chudáci sociologové!

Setkal jsem se s argumentem, že sociologové ony data přeci potřebují, proto se musíme sečíst.

Promiňte, ale mne je skutečně jedno, co sociologové potřebují či ne. Sociologové jsou lidé jako každý jiný, nejsou privilegovanou skupinou. Nemají o nic větší právo na mé peníze odvedené na daních, než kdokoliv jiný, než třeba podnikatelé.

Je mi jedno, co sociologové potřebují. Pokud potřebují sčítání lidu, ať ho zorganizují, ať si ho zaplatí. Když za vyplnění formuláře nabídnou třeba 500 Kč či tisícovku (ze svého), věřím, že získají naprosto jasný reprezentativní vzorek obyvatelstva – většina lidí by jim formulář vyplnila.

Daň z hlavy

Sčítání lidu je ve svém peněžním vyjádření (pokutě za nevyplnění) de facto nejen daní ze soukromí, ale i daní z hlavy. Tou daní, která v roce 1990 přivedla k pádu M. Thatcherovou.

Čtěte také:  VIDEO: Každý z vás zaplatil vánoční dárek BMW

Spousta věcí, kterými je sčítání lidu hájeno, má mnohem levnější a jednodušší řešení – deregulace a trh. Školek bude dost, když deregulujeme školky a zrušíme státní roli v tomto odvětví. Stejně tak lze vyřešit problém s (ne)dostatkem nemocnic a dalších.

Sčítání je tak nástroj pro státní plánovací komise či pro absolutistické monarchy, kteří rozhodují o přerozdělení bohatství, kdy každý má stejné nic. Občan svobodného státu sčítání lidu nepotřebuje. Můj trafikant nepotřebuje vědět, kolik lidí žije v jeho ulici, natož zemi, aby nakoupil zásoby. Můj zaměstnavatel stejná data de facto také nepotřebuje, aby investoval – a když už ano, za tato data zaplatí svými penězi, nikoliv vašimi.

Nyní je tedy otázka, v jaké zemi žijeme. Jestli v relativně svobodné, nevím, proč sčítáme. Jestli však v nějaké formě diktatury, zcela chápu důležitost, jakou stát sčítání přičítá. Potřebuje přesně sečíst nepřesná čísla, aby nám daroval chudobu.

Já chci žít ve svobodné zemi. V jaké zemi chcete žít vy?

Další články o sčítání lidu

Osudová domýšlivost sčítání lidu – Sčítání lidu je klasickou ukázkou osudové domýšlivosti. Prý Sčítání potřebujeme, aby stát stavěl byty, dával důchody, provozoval školky. Ale má toto stát vůbec dělat? Jaké jsou toho důsledky?

Zákonodárci, máte kuráž…? – Jste jen banda zbabělců, která se bojí, že kdyby nechala lidi rozhodovat o sobě samotných, zjistili by, že vás vlastně nikdo nepotřebuje. Abyste udržovali iluzi, že já si o svém důchodu nejsem schopen rozhodnout sám, pomalu tvrdíte, že bez svatého Sčítání bychom všichni umřeli v den odchodu do penze.

Přispěj na Devian.cz

295 komentářů

 1. : ), v záhlaví formuláře stojí, že údaje budou cituji „využity výhradně ke statistickým účelům“, o marketingových účelech se nehovoří. Stát se také zavazuje, že ochrana individuálních osobních dat podle příslušných zákonů je zajištěna.
  Nejvíc mě pobavila kolonka „materiál nosných zdí“ : ))), škoda že se neptají jaké spodní prádlo nosím nejraději, v materiálu spodního prádla se alespoň vyznám, chtějí-li stavební posudky budov, tak ať pošlou úředníky ze stavebních úřadů : )
  A co je tohle? Dopravní prostředky, které obvykle používáte??? Asi napíšu, že se pohybuji helikoptérou…
  Je to nešťasná volba naší vlády, zaobírat se takovouto nákladnou byrokracií v době ekonomické krize… je to fakt smutné…

 2. V zásadě nejsem proti sčítání. Získané údaje jsou jistě potřeba pro zdárné fungování státu. Nejsem si však jistý, zda naše „kvalitní“ vláda dokáže s kvalitními údaji ze sčítání naložit ve prospěch nás, občanů. S největší pravděpodobností je využijí právě naopak. Především pro prospěch svůj vlastní, jak už u nás bývá smutným zvykem… 🙁
  Pak se nikdo nemůže divit, že občané reagují takto negativně.

 3. Stát po nás chce vědět, jestli máme počítač, kde pracujeme, jakého jsme vyznání, zda máme manžela nebo jsme v registrovaném svazku. Na oplátku nedokáže zaručit, že budou informace, které běžně svěřujeme jen nejbližším přátelům, po statistickém zpracování skutečně anonymizované a v bezpečí.

  Výsledky sčítání lidu 2011, zdá se, nebudou tak anonymní, jak Český statistický úřad deklaroval. Z odevzdaných dotazníků sice při „anonymizaci“ zmizí, dle vyjádření zástupců ČSÚ, jméno a příjmení, rodné číslo a také den a měsíc narození (na tom se nicméně mluvčí ČSÚ s jeho místopředsedou již neshodují), ostatní údaje ovšem úřad zpracuje a poté dotazníky převedené do elektronické podoby uloží do Národního archivu. „Údaje si v archivu bude moci zřejmě vyžádat každý občan, takže i když na dotaznících nebudou jména, můžete si podle adresy a čísla bytu, podle pohlaví nebo věku zjistit o svém sousedovi řadu informací, například jakého náboženského vyznání nebo jaké národnosti je, zda a kde v době sčítání pracoval, v jakém je poměru k lidem, kteří s ním byt obývají, nebo kolik dětí má ze současného manželství a kolik z předchozích,“ upozorňuje právník sdružení Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

  více zde http://www.slidilove.cz/content/iure-pochybujeme-o-ochrane-osobnich-udaju-ziskanych-pri-scitani-lidu

 4. Už jsem ty formuláře roztrhal. Vyřešeno. BTW: vsaďte se, že za cca měsíc se najdou hromady vyplněných formulářů někde u popelnice protože firma, která je měla skartovat, „katovala kosty“ 😉

 5. Lidi, já už se ničemu nedivím. Na stránkách ČSÚ se vymlouvají, že nemohou do databází s těmito údaji díky ochraně osobních údajů. Nicméně si myslím, že stát nemá právo znát většinu informací. Dokážete si představit, že máte velký dům a máte lézt s metrem a počítat plochu jednotlivých pokojů? Už jen byt ve věžáku je problém. Další blbostí je obsazení domácností a jaké jsou mezi lidma obývající stejný byt, či dům vztah… U tohodle jsem se asi nejvíce bavil. To náš stát nezná instituce jako jsou: matriky, daňové úřady, cizinecká policie, evidence obyvatel, katastry (kde mají i přesné údaje)… atd? Proboha, jestli to vše jen kvůli znalosti národnosti a náboženství(nepovinný údaj), potom je to vše nesmysl. A teď gól! V centru Kladna formuláře nikdo neroznesl!! Když pak voláte na ČSÚ, tak vám řeknou, že s tím už nic neudělají a že tedy musí každý na poštu… 😀 Už vidím jak se 200 lidí sbalí a jde na poštu… 😀

 6. Hrozí mi nějaký postih pokud vyplním dotazník svévolně a dle své fantazie?

 7. Sčítání lidu,to ano,ale sdělování osobních údajů tipu kdo má kolik aut,televiyorů a hlavně jaké vlastní nemovitosti je hrubý zásah do lidských práv každého občana.Není to tak dávno co ze státního úřadu unikly data z minulého sčítání.Stát není schopen tyto údaje řádně zajistit proti zneužití,proto raději tyto údaje neuvádět.

 8. Nechápu proč bych měl poskytovat státu kterému jsem naprosto ukradený své údaje a ještě k tomu pod vyhrožováním pokutou.Tenhle stát se o lidi nezajímá,kde vezmou na léky,bydlení,vzdělání.Ty jen zajímá kde ještě víc sebrat.A lidi jako ovce jim to vyplňují protože mají strach z následků.Ať jsem tedy špatný hoch,ale já si státem vyhrožovat nenechám.Fandím té studentce která se vzepřela a pokud bude potřeba postavím se vedle ní.

 9. IuRe podá podnět ke kontrole zabezpečení osobních údajů při sčítání lidu
  http://slidilove.cz/content/iure-poda-podnet-ke-kontrole-zabezpeceni-osobnich-udaju-pri-scitani-lidu

  Protichůdná vyjádření představitelů ČSÚ pokud jde o okruh údajů, které mají být z formulářů při anonymizaci odstraněny, a jejich neochota informovat otevřeně veřejnost o tom, co se bude dít s osobními údaji občanů, totiž vyvolávají podezření, že naše data nepředáváme do správných rukou.
  Protichůdné informace vyvolávají podezření, že představitelé ČSÚ buď neví, jak bude anonymizace probíhat a chybí k tomu příslušná metodika, a nebo to nechtějí veřejnosti sdělit. Obě možnosti jsou špatně. Obě ale zapadají do chaotického průběhu sčítání a do celkové strategie neinformování o bezpečnostních opatřeních a odvolávání se na utajení i v případech, kde to nemá žádné opodstatnění.

  „Pochyby o bezpečnosti sčítání jsou jen dalším problémem, který letošní sčítání lidu provází. Celý koncept povinného a neanonymního sčítání s hrozbou sankce považujeme za nevhodný. Na Slovensku, kde se budou sčítat za dva měsíce, nehrozí žádnými sankcemi a formuláře samy o sobě jsou již anonymní. Proč tento postup není možný i u nás je otázkou,“ dodal Jan Vobořil.

 10. Sečíst? Nesečíst? Aneb několik čerstvých faktů pro Vaše rozhodnutí
  http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/183747/Secist-Nesecist-Aneb-nekolik-cerstvych-faktu-pro-Vase-rozhodnuti.html

  Když převzaté archy člověk prostě znehodnotí, vyhodí a nikam nic nepošle, nikdo mu nikdy nedokáže, že je neposlal. A jestli chcete mít opravdu pádný důkaz, pak do obálky s logem ČSÚ vložte pár bílých papírů (můžete na ně i něco veselého nakreslit), odneste obálku na poštu k přepážce a vyfoťte se telefonem.

 11. Data sečtených jsou a budou na hovno, ale seznam těch co kladou ještě odpor proti státní zvůli, to je to oč tu běží.
  Takže vyplnit, ale nesmysly a pro jistotu třeba rumunsky : http://translate.google.cz/#cs|ro|

 12. Vážení odpůrci sčítání LDB, žádný útok na vaše soukromí se zde nekoná. Vaše osobní údaje mají marketingové společnosti dávno pod kontrolou z jiných, mnohdy i vámi osobně poskytnutých, zdrojů. Tento akt se provádí již od středověku a slouží ke zjištění stavu společnosti (tedy národa či státu)a k získání pokud možno pravdivých informacích o osídlení, pohybu osob, zaměstnanosti, profesního složení, sociálních problémů a mnoha dalších informací, které slouží ktomu, aby naše zákonodárné orgány měly dostatečné a důvěryhodné informace, na jejichž základě by měly rozhodovat a řídit naši společnost. Z předvyplněných údalů je vám snad jasné,že většina závažných osobních údajů je dávno známa, a že jen dolaďujete změny oproti poslednímu sčítání. Uvědomte si, že žít v jakékoli polečnosti má dvě stránky. Ta příjemná je užívání a využívání jejích výdobytků a výhod. (Zde mám na mysli např. zdravotnictví, veřejnou dopravu, silniční a dálniční síť, záchranné sbory všeho druhu, příležitost zaměstnání, atd. atd.) Nepříjemná je ta druhá, že to někdo musí zaplatit a řídit. Na základě solidarity tedy musí všichni členové společenství, tzn. občané tohoto státu, např. platit daně, odvádět do sociálních fondů a monoho dalších povinností. Jednou z nich je zákon č 269/2009 o sčítání LDB. Ano máte na vybranou, nemusíte žít právě zde, můžete se odstěhovat kamkoli, třeba do Indie,nebo do Somálska, kde nejspíš takovéto, vedle ovšem jiných, podstatně drtivějších, útoky na vaši osobní integritu nehrozí, ale co za to? Myslíte si, že je zcela normální, že si žijete, jak si žijete? A když vám to tak nevyhovuje, proč už nejste dávno někde jinde? Pláč pro vás nečekejte!
  Situace je naprosto jasná a jednoduše pochopitelná: kdo chce žít v Čechách musí se podřídit zdejším poměrům. Má ovšem možnost jít kamkoliv jinam, kde by mu to, podle něho, lépe vyhovovalo. Neznám demokratičtější zásadu.
  Takže doufám, že vaše případná inzerovaná ignorance bude po právu řádně potrestána, a že se co nevidět přestěhujete někam jinam, kde je ráj na zemi, a můžete jen užívat a nic platit.

 13. @ Ing. Adamec:

  „Vaše osobní údaje mají marketingové společnosti dávno pod kontrolou z jiných, mnohdy i vámi osobně poskytnutých, zdrojů.“ Ano, poskytl jsem je dobrovolně. Nikdo mi nevyhrožoval a dostal jsem za to výměnou statky, které jsem poptával.

  „… které slouží ktomu, aby naše zákonodárné orgány měly dostatečné a důvěryhodné informace, na jejichž základě by měly rozhodovat a řídit naši společnost.“ Ehm, někdo má řídit společnost? Centrální plánování už tu bylo a moc to nefungovalo. NE – já nechci centrální plán, já chci svůj vlastní plán…

  „Uvědomte si, že žít v jakékoli polečnosti má dvě stránky. Ta příjemná je užívání a využívání jejích výdobytků a výhod. (Zde mám na mysli např. zdravotnictví, veřejnou dopravu, silniční a dálniční síť, záchranné sbory všeho druhu, příležitost zaměstnání, atd. atd.) Nepříjemná je ta druhá, že to někdo musí zaplatit a řídit.“ Dáváte svému dítěti v lůně možnost si vybrat, jestli chce žít v ČR či v Somálsku? Ne? Pak život zde není svobodným rozhodnutím (jako například práce v podniku), takže argumentovat stylem „nelíbí se? Odstěhuj se!“ je nesmyslné, protože já nemohu za to, že jsem se zde narodil.

  Nehledě na to, že já nepoptávám socialistické zdravotnictví, veřejnou dopravu, ani tu silniční a dálniční síť, záchranné sbory všeho druhu, příležitosti zaměstnání. Nechci, aby mi na tyto věci stát bral peníze (aniž by se mne ptal). Chci si platit soukromé zdravotní pojištění a to takové, jaké by mne vyhovovalo. Stejně tak s ostatním. Myslím si, že v uspokojování potřeb je minimálně empiricky prokázáno, že efektivnější je dobrovolná spolupráce (= trh) než násilné vynucování (= státní řízení, centrální plánování).

  Nikdo se mne ani neptá na to, zda to chci zaplatit. Takže když mi dáte možnost odhlásit se ze státních sociálních a zdravotních systémů, využiji toho (pokud umožníte vznik plně soukromých neregulovaných alternativ) a nebudu od státu nic chtít.

  „Ano máte na vybranou, nemusíte žít právě zde, můžete se odstěhovat kamkoli, třeba do Indie,nebo do Somálska, kde nejspíš takovéto, vedle ovšem jiných, podstatně drtivějších, útoky na vaši osobní integritu nehrozí, ale co za to? Myslíte si, že je zcela normální, že si žijete, jak si žijete? A když vám to tak nevyhovuje, proč už nejste dávno někde jinde? Pláč pro vás nečekejte!“

  Jak jsem již řekl, naprostá demagogie. Já nemohu za to, že jsem se zde narodil. Nemůžete mne nutit k vystěhování. Proč si myslíte, že vaše vize společnosti je o tolik lepší, než ta moje, že mi ji nutíte násilně? Já vám svoji vizi násilně nevynucuji – chcete-li mít zdravotnictví fungující na současném principu, pak proč ne – založte si nějaký takovýto fond a na volném trhu získejte svojí efektivitou stejně smýšlející. Já vám nebráním v uskutečnění vaší vize, proč vy bráníte mě?!

  „Situace je naprosto jasná a jednoduše pochopitelná: kdo chce žít v Čechách musí se podřídit zdejším poměrům. Má ovšem možnost jít kamkoliv jinam, kde by mu to, podle něho, lépe vyhovovalo. Neznám demokratičtější zásadu.“

  Situace je naprosto jasná a jednoduše pochopitelná: kdo chce žít v Říši, musí se podřídit zdejším poměrům. Má ovšem možnost jít kamkoliv jinam, kde by mu to, podle něho, lépe vyhovovalo. Neznám demokratičtější zásadu, nevím, proč si ti židé či černoši stěžují. – A. Hitler, Německo, 30. léta (smyšleno – převedení ad absurdum).

  „Takže doufám, že vaše případná inzerovaná ignorance bude po právu řádně potrestána, a že se co nevidět přestěhujete někam jinam, kde je ráj na zemi, a můžete jen užívat a nic platit.“

  Vy jste to vůbec nepochopil – já chci platit! Chci platit za to, co chci využívat a tomu, kdo mé potřeby uspokojí nejlépe!

 14. se účastnit nebudu. To vzhledem k tomu, že pracuju v počítačové bezpečnosti a mám zkušenosti s bezpečností našich úřadů, kde nejslabší fragment je logický lidský faktor.
  V tomto případě raději podstoupím pokutu, ač s ní nesouhlasím a jako donucovací prostředek se mi to jeví značně ubohé. To je můj názor.

 15. bych rád dodal, že se neorientuji v tom, za jakými účely úřad s údaji nakládá. Leč detaily mohou činit celek a když si vzpomenu na diskuzi pana Matějky s místopředsedou ČSÚ v jistém pořadu ČT24 (k dohledání na blogu pana Matějky na idnesu), kde závěrečným argumentem pana místopředsedy bylo, že sčítání lidu není něčím, co si vymysleli najednou v ČR, nýbrž že se jedná o v podstatě globální záležitost s nemalou historií, bylo mi jasné, že ani nemá cenu se snažit tuto orientaci získat, protože jí nemá ani pan místopředseda. A to je pro mě argument.
  Poznámka: Můj předchozí příspěvek byl špatně vyjádřen. Pokutu podstoupím, ale až pokud se soudně prokáže, že je adekvátní mému postupu. Jsem zvědav na legislativní oporu v dané věci.

 16. K čemu je ČSÚ mé jméno,příjmení,rodné číslo,datum narození,adresa a číslo bytu???

 17. Pro pana prof. Dr. Ing. Jaroslava Adamce, DrSc. (ve skutečnosti pravděpodobně Kubala, Škrabal nebo Drápal z ČSÚ):

  Kdybyste četl zde v diskusi uvedené odkazy, dozvědel byste se např., že na Slovensku je sčítání dobrovolné a formuláře jsou už od začátku anonymní. V českém fízlostátě je tomu přesně naopak. Tímto faktem celý váš srdceryvný komenář jaksi ztrácí smysl.

  Pro ostatní: Všimli jste si, že snad každý zastánce sčítání se tu projevil jako nenávistný křupan? To nebude náhoda. To je názorný rozdíl mezi nimi a námi, mezi totalitními socialisty a svobodymilovnými lidmi.

 18. Zdravím vás, při čtení článku jsem se nestačil divit a smát. Autor je totální demagog. Sice píše stále o jakési svobodě, ale stylem psaní patří do totality. Článek byl sice publikován už před 2 měsíci, ale i tak si měl autor ověřit, co se bude sčítat. Před pár hodinami jsem sčítací arch vyplnil a nikde jsem si nevšiml kolonek pro počet ledniček, aut a velikost trenýrek. Abych jen nevytýkal, s některými body v článku souhlasím. Spoty o důležitosti sčítání pro počet klempířů, počet školek apod. jsou samozřejmě nesmysly. To mě taky štve. Že by se údaje daly zjistit jinak a ušetřené peníze využít jinde je sice pravda, ale jinde se krade a utrácí za větší nesmysly mnohem víc a stále. Sčítání jednou za 10 let nás snad nezruinuje. Čili o nutnosti sčítání bych nemluvil, ale i já jako řadový občan se rád podívám na statistiky kolik lidí přibylo či ubylo, kolik lidí topí plynem, kolik uhlím, elektřinou… A na tu hlavní obavu většiny paranoických oponentů sčítání – obavu o zneužití údajů – se ptám: Vy žijete v zemljance naprosto bez civilizace? Vy nemáte kartu u lékaře, žádné účty v bankách? Já sice obavu chápu, ale v dnešní době je skutečně nemístná. Vždyť zadáváte jen adresu a rodné číslo, které už jste snad zadávali už na spoustu míst. Pokud neplatí ta varianta se zemljankou. Tudíž i když ščítací archy nevyplníte, může se stát, že zítra najdu u popelnice vaši zdravotní kartu a dozvím se o vás mnoho imtimnějších údajů než bydliště. A ta hrozba sankce je tam podle mě právě proto, aby bylo zajištěna co největší vypovídající hodnota údajů. Kdyby napsali: Budeme provádět sčítání, ale když to nevyplníte, nic se nestane, tak už se opravdu nemusí nic sčítat, protože by to vyplnila jen polovina lidí. Mimochodem, proč po mně chcete jméno a email, abych mohl toto napsat? Sice je fakt, že já chci napsat koment ze své vůle, ale jinak je to totéž. Jo, a jméno i email je samozřejmě vymyšlené, co kdyby ho chtěl někdo zneužit… (che che)

 19. Vzhledem k tomu, že účelem sčítání mají být anonymní statistické údaje, tak si myslím, že správným řešením je začernit kontaktní údaje (beztak jsou spárovány s tím čárovým kódem) a potom uvést údaje dle svého nejlepšího svědomí a jenom to, co mi neobtěžuje :
  Příklady :
  pohlaví : mám
  bydliště : již jsem státu sdělil, ať si doplní
  bydliště matky : jiný stát (Československo)
  mateřský jazyk : začal jsem posunky, takže znakový
  postavení v zaměstnaní : jenom občas
  atd…dle fantazie …..
  Už se těším na tu přestupkovou komisi, myslím, že to s těmi pokutami nebude tak horké.

 20. Tak co má tedy člověk dělat když se této frašky nechce účastnit?

 21. jsem strašně hrdá na to že nebudu v číslech ve sčítání havětě mám ráda soukromí a už při otázce zda mám dítě s a s tím mě přešla chut něco vyplnovat co jim je sakra do toho kde je ta demokraciie sakra zase jsme se někam uvázali konkrétně do EU fakt jako za komančů

 22. a dále mě dostalo na konci chtějí podpis ale že by tam ten podpis chtěli není psáno jen jméno a příjmení o podepsání nikde ani zmýnka ale to už je detail asi by to i 3 křížky spravily a jsem ráda že nejsem sama že se najde pár lidí kteří umí samostatně přemýšlet a né se hnát s davem na porážku 😀 😀

 23. Myslím si,že určitě má sčítání lidu smysl, ale ne pro naše politiky ti se opravdu starají jen o sebe a nesestupují z výšin mezi obyčejné lidi.Schopná vláda by mohla využít data,která jim sčítání poskytne a občané by rádi informace uváděli pravdivě a věřím,že by odpadli i odpůrci , ale všichni víme,že v českém státě mohou být informace spíše zneužíty než-li použity k efektivním účelům.
  Jsem patriot ale lidé kteří nám vládnou se starají jen o to kdo co řekl o jejich osobě a jestli mají plný poslanecký klub dobrého jídla než o to co za potřeby mají prostí občané z jejihž daní velice slušně žijí a tak pomalu se začínám spíše stydět za svoji zemi tedy spíše za lidi kteří jí vládnou.Nemají ani potuchy s čím se mnohé rodiny potýkají a myslím,že i kdyby to věděli bylo by jim to zcela jistě jedno.Možná se mohlo přinejmenší ještě počkat až se stát trošku zotaví z tunýlků a narůstajícího státního dluhu asi by se měli zaplnit křesla v parlamentu více ekonomy kteří by dokázali efektivněji využívat finanční prostředky.

 24. Jo sčítání lidí je krásná věc ale kdo sečte prošustrovaná peníze naší vládou a kde se ztratily dlouholeté platby našich spoluobčanů na důchody že si budem všichni připlácet ————– kdo potřebuje radu obce či města a podobné instituce kde letí měsíčně milijardy z oken — VÁŠ JIRKA —-

 25. Paklize se scitanim nesouhlasite a bojite se pokuty, pak dotaznik vyplnte cervenou tuzkou, vyplnte co a jak chcete a odeslete.

  Jestlize naopak se scitanim souhlasite, vyplnte jak si preji, vyplnte vsechny udaje a odeslete.

  Dokud budou v CR vladnout ekonomove, nemuze to skoncit jinak nez-li krachem. Ekonom hleda chyby vzdy v cislech, ekonom vse pocita a propocitava. Kazdy spravny ekonom ma kalkulator.

  Kalkulator: vec, kterou jedinec pouzije vzdy, kdyz potrebuje, pote kalkulator odklada a to do doby, ne-zli ho bude opet potrebovat.

  Ekonom = kalkulator, nastroj, ktery je tu pro obcana, v pripade, ze je tady obcan pro kalkulator, zapacha to srpem a kladivem, necim, co bylo v jine sve forme potlaceno a umocneno zakonem.

 26. pozn.k čl. 265.Pane ing.a´t jste kdo jste naplńujete všechny znaky fašistického chování.Komu vy byrokrati radíte aby se stěhoval.Co si to vůbec dovolujete?Lidé s Vašimi ideály a způsoby psali dějiny nad kterými se chce zvracet.Dokázal jste mi pěkně zkazit den.Dík.

 27. Ale otroky je přeci potřeba sečíst. Zjistit co vlastní aby se daly utáhnout šrouby. Zjistit co si myslí aby se nasměrovala propaganda. Zjistit co kupují aby se vnutila další spotřeba výrobků globálních firem s neprůhlednou sítí vlastnictví stejně nakonec končící v kapsách židovských Rothschildů.

 28. … sčítání lidu má význam – dokonce několik:
  1. možnost rozdělit 2.5 miliardy kamarádům v době krize je k nezaplacení…
  2.získat takto komplexní a provázané informace o jednotlivcích je k zaplacení – je to jen otázka ceny, kdo je získá… a že budou na prodej, o tom nelze pochybovat, když jsou na prodej i policejní odposlechy a kdoví co ještě…
  3. stát zjistí, kolik nám ještě může sebrat
  4. EU zjistí, kolik budeme schopni absorbovat multikulturních obohacovatelů z překotně se množící Afriky…
  … a další a další…

 29. Tak můj názor je tento-stát už téměř vše rozkradl a stále mu to nestačí…je jasné, že v dnešní době mají data daleko větší cenu, než třeba zlato a nebo ropa..
  Je téměř jisté, že stát tuto komoditu velmi výhodně prodá a nikdo si nemůže být ničím jistý.
  Lidé by si měli svou identitu chránit…

 30. Při minulém sčítání formuláře nevyplnilo 140 000 lidí! (viz Události ČT 31.3.) A jen 261 z nich navrhl ČSÚ radnicím k zahájení přestupkového řízení.
  Také je v těch zprávách ukázka jednoho krásně vyplněného formuláře co už jim na úřad přišel 🙂

 31. Postup, jak se vyhnout sčítání i pokutě potvrzen z dalšího zdroje, právníkem občanského sdružení Iuridicum Remedium v on-line rozhovoru.

  otázka: Jakym zpusobem posta „zaruci“, ze se scitaci formulare radne doruci na statisticky urad, kdyz maji sami ve svych smernicich uvedeno, ze za ztratu obycejne listovni zasilky adresatovi neruci? S tim nasledne souvisi pripadna ochrana ztracenych osobnich dat.

  odpověď: Pokud jde o posilani formularu postou, tak zde je skutecne jakasi „dira“ v pravidlech. Nejen ze se muze dopis ztratit a nelze v podstate vypatrat, jak se to stalo. Zaroven pokud tvrdite, ze jste formular odeslal a predtim jste si vyzvedl obalku, tak CSU prakticky nema jak dokazat, ze tomu tak nebylo.
  http://www.lidovky.cz/jsou-nase-udaje-ze-scitacich-dotazniku-v-bezpeci-ptejte-se-pravnika-1f8-/odpovedi.asp?t=VOBORIL2

 32. Pokud tato sranda opravdu stála 2,5 giga, tak je to neskutečně drahý špás s nulovým přínosem. I mega by bylo moc. Tlachy o rádoby důležitosti a použitelnosti údajů jsou směšné. Údaje o obyvatelstvu má každý obecní úřad, kdo se vyhýbá evidenci v místě bydliště, vyhne se i sčítání. Údaje o vybavení domácnosti vodou, plynem atd mají snad význam pro kšefty kamarádíčků dodávajících plyn, vodu atd. A budou patřičně prodány. Totéž platí o dopravě do zaměstnání. Výsledky „změn k lepšímu“ budou stejné jako u státních maturit, penzijní reformy a dalších „tunelů“ opravdu ku prospěchu obyvatelstva. Nepotřebujeme statistiky a průzkumy, těch už bylo až až. Potřebujeme opravdu radikální vyklizení zkorumpovaných a neschopných ouřadů na všech úrovních. Jinak nás opravdu čeká a nemine osud Řecka.

 33. „Kdyby nás šlo volit více, mohli bychom potom nadávat na to, co se tam dějě. Já na to nenadávám, neboť jsem šel a do urny jsem svůh hlas vložil, takže jsem zčásti zodpovědný za dění v tomto státě — člověk, který tak ale nečiní, podle mně nemá sebemenší právo cokoliv říkat…“

  – podla mojho nazoru je to hlupy nazor, ale akceptujem ho. Kazdy kto plati dane, ma zaroven pravo cokolvek kecat do diania v danom state.
  —–

  „Autor článku má poněkud zkreslené představy o sčítání lidu. Patrně si myslí, že ho chce stát špehovat. Měl by si uvědomit, že pro potřeby statistiků, sociologů… není jedinec ničím zajímavý.“

  – ano, jedinec mozno nie je nicim zaujimavy, ale aj pohar vody je zlozeny z vekeho mnozstva kvapiek, molekul, atomov. Aj scitanie sa bude vo finale dotykat milionov ludi, tak kecy o jedincovi beriem ako sucast demagogie.
  —–

  „Proč budeš pokutovám, když se nezůčasníš? Protože je to dané zákonem. Nemusí se ti líbit, ale dokud se nezmění musíš se jím řídit a nést trest za jeho porušení.
  Vím že to zní blbě, ale je to tak.“

  – presne tak. zakon je zakon, vul zustane volem, predpis je predpis a zivot jde…. Ono by to bolo do smiechu, ak by to nebolo do placu, ze ovce sa este s radostou pysia, ze su otrokmi a zakon beru ako posvatnu mantru, ktoru neexistuje spochybnovat. Aj keby statny aparat si zajtra uzakonil, ze moze vystrielat akukolvek rodinu, ktora sa im znepaci, tak vygumovana ovca len veselo prikyvne hlavou a doda, ved je to dane zakonom, tak je vlastne vsetko fajn a treba sa nim riadit. A zdravy rozum opat dostal technicke K.O. Za seba dodam len jedine: jedine spravne zakony su prirodne, pretoze su prirodzene a su nam dane prirodou. Zakony vytvorene ludmi nikdy nebudu dobre, vzdy budu neobjektivne a bud zamerne poskodzovat zaujmy nejakych skupin, ci jednotlivcov. Odmietam sa klanat hlupym a diletanskym zakonom, len preto, ze su nazvane zakonom. A zaroven nechodte na mna s recami, ze sa mam odstahovat inde, pretoze sa nechcem podriadit totaitnym zakonom. Ja som sa na tejto hrude narodil, tu aj zomriem. Neporodil ma ziadny stat a ani nikto z toho aparatu, tak nehc mi mi nikot nekaze, kde mam ist zit. Mam pravo zit tam, kde uznam za vhodne, pretoze ziadny stat si nemoze robit naroky na tuto planetu, ci jej cast, pretozu ju nikdy nevytvoril…
  —–

  „data si úřady nemohou spojit dohromady, protože jednak platí zákon na ochranu osobních údajů a nikdo by jistě nechtěl, aby jeden úřad posílal informace o nás jinému úřadu. Zároveň sčítání zjišťuje některá data, která žádný jiný úřad nezná“

  – to je rozhodne dost naivne zmyslanie prameniace bud z neznalosti fungovania reality,alebo nekritickej dovercivosti. Spomedzi rodiny, priatelevo, znamych a kamaratov mam niekolko roznych uradnikov a rozhodne mozem napisat, ze v realite je to presnym opakom. Uradnici si medzi sebou zistuju co sa je im libo. Nevravim ze vzdy, vsade a na vsetkych stupnoch.
  —–

  „právě to, že se stát a EU snaží zjistit informace o svých občanech aby se podle toho mohla rozhodovat, z ní dělá demokratickou strukturu. Diktatura se vyznačuje mimo jiné tím, že jsou jí nějací lidé úplně volní a prosazuje pouze své zájmy. Sčítání se ptá lidí jak se mají, aby podle se toho mohl stát dál vyvíjet.“

  – brainwashing nebol zbytocny, toto su jeho plody… Scitani se pta lidi jak se maji…aby aparat zistil, kolko toho ovcan este znesie a ake dane mu mozu vyrubit 😀
  —–

  „Vzdělání je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou bychom němeli nechat na starosti státním byrokratům.“

  – suhlas. Niekolko rokov potom ako som ukoncil strednu skolu a vdaka internetu som dostal moznost studovat informacie s roznych zdrojov, ktore mi aparat zatajil, som zistil, ze minimalne v otazke dejepisu statny aparat klamal ludi vo velkom a to najma v temach 2. svetovej vojny. Statny aparat rozhoduje co sa objavi v ucebniciach, co sa maju mlade a naivne ovecky ucit, aby ked vyrastu, boli oddanymi sluzbnikmi aparatu.

  Mojim zistenim som dospel k faktu, ze najvacsia pravda sa nachadza prave v tych knihach, ktore statny aparat pod roznymi hrozbami ludom zakazuje citat, prechovavat a poskytovat slobodne inym ludom. Nepotrebujem a nechcem, aby nejaky statny aparat za mna rozhodoval, co je pre mna vhodne a co nie, ake nazory mam mat a ake nie a rozhodne nepotrebujem, aby ma nutil robit nieco pod hrozbami pokut a roznych inych pikanterii.
  —–

  @Scitanilidu2011: „Lidem je nutné užitečnost sčítání vysvětlit.“

  A vysvetľovať to budeme kľudne aj policajným obuškom, hrozbou pokuty/exekúcie alebo prípadnej väzby. Proste budeme to vysvetľovať tak dlho, až kým občania nepochopia, že možnosť slobodne sa rozhodnúť proste nedostanú.“

  – vynikajuci dovetok a obzvast trefny a smutne pravdivy.
  —–

  *NIKTO NIE JE TAK BEZNADEJNE ZOTROCENY, AKO TI CO SA NAIVNE DOMNIEVAJU, ZE SU SLOBODNI*
  ——–J.W. GOETHE (R.I.P)———

 34. „Pro pana prof. Dr. Ing. Jaroslava Adamce, DrSc. (ve skutečnosti pravděpodobně Kubala, Škrabal nebo Drápal z ČSÚ):

  Kdybyste četl zde v diskusi uvedené odkazy, dozvědel byste se např., že na Slovensku je sčítání dobrovolné a formuláře jsou už od začátku anonymní. V českém fízlostátě je tomu přesně naopak. Tímto faktem celý váš srdceryvný komenář jaksi ztrácí smysl.

  Pro ostatní: Všimli jste si, že snad každý zastánce sčítání se tu projevil jako nenávistný křupan? To nebude náhoda. To je názorný rozdíl mezi nimi a námi, mezi totalitními socialisty a svobodymilovnými lidmi.

  pan Mazanec, dovolte mi kratku reakciu. Na Slovensku nie je scitanie dobrovolne. To je mylna interpretacia. Na Slovensku je odmietnutie scitania porusenim zakona, ale odmetnutim to aj konci. Neexistuje ziadna sankcia za porusenie zakona 263/2008 o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011. Viem ze mozno ide o slovickarenie, ale mohlo by to mat za nasledok sirenie dezinformacii, co by si vela ludi mohlo mylne vysvetlit.

  Inak sa s Vasim nazorom vcelku stotoznujem.

 35. Reakce na Peptalkinovu opravu ohledně Slovenska a pokuty za nesečtení se:

  Já osobně jsem byl sice informován správně, ale domnívám se, že občasná dezinformace nemůže neuškodit. Když to pomůže uvolnit mysl některých lidí, kteří doposud jen zarytě mlčí, budu jen rád. Z opačné strany, od nepřítele (nebojme se ho tak nazvat) přichází jedna dezinformace za druhou.

  Na Apríla bylo celkem dost drsných ekonomicko-politických vtípků. Ani netušíte jak moc by se mi líbilo svržení vlády, davem dezinformovaným podobným šprýmem.
  Bohužel, jak se zdá dochází i nadále pouze k lokálním nahromaděním hněvu a nevole vůči státu. Něco jako Fukušima, kde prý může docházet k mini/lokálním jaderným reakcím. Ale kdyby to bouchlo… ne Fukušima!

 36. Netuším k čemu je sčítání když x lidí bez domova, romů a jiných sečíst nelze!

 37. 1) Provádění sčítání tímto povinným, arogantním způsobem je špatné
  a) zvyšuje statistickou chybu
  b) je nesvobodné
  2) Data ze sčítání
  a) jsou zneužitelná
  b) jsou osobní
  c) stát se jimi neřídí

  Osobně se sečíst nenechám.

 38. Hovadina, ale totální !!!! Sčítání lidu je pokud já vím pouze o lidech a to ostatní jim může být jedno !!!!

Comments are closed.